Odzież chroniąca przed słońcem (ubrania UV) – co to właściwie jest?

Okres letni to czas, kiedy spędzamy mnóstwo czasu na zewnątrz, ciesząc się przyjemnym ciepłem oraz wszechobecnym słońcem. Aby jednak ustrzec siebie i swoich bliskich przed nieprzyjemnymi skutkami nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, warto przedsięwziąć kilka czynności, które skutecznie nas osłonią przed m.in. oparzeniami słonecznymi. Poza oczywistym stosowaniem kremów z filtrami SPF warto też zastanowić się nad zakupem produktów takich jak odzież chroniąca przed słońcem.

 

 

Ubrania z filtrem UV – co to jest, jak są produkowane i jak działają?

Każdy rodzaj odzieży osłania nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kwestią problematyczną jest jednak zakres ochrony – nie każda bowiem tkanina posiada takie same właściwości. Odzież ochronna zazwyczaj produkowana jest z materiałów o gęstym splocie, z domieszkami poliamidu. W procesie wytwórczym takich ubrań ważne jest uzyskanie jak najwyższej szczelności splotu włókien, aby materiał mógł odbijać promieniowanie UV i izolować skórę.

 

Ubrania z filtrem UV tworzone są z tkanin, które - w porównaniu do np. organicznej, zwiewnej bawełny - gwarantują ciągłą ochronę nawet wówczas, gdy materiał przemoknie. Z reguły jest to odzież miękka i przyjemna w dotyku, niedrażniąca skóry, szybkoschnąca oraz lekka.

 

Co to jest promieniowanie ultrafioletowe i dlaczego warto stosować specjalną odzież?

Letnie wycieczki, spędzanie wolnego czasu nad wodą czy w innych słonecznych miejscach to aktywności, podczas których jesteśmy narażeni na nieprzyjemne dolegliwości - pieczenie, pęcherze, złuszczającą się skórę - o ile nie zabezpieczymy się jakościowymi kremami z filtrem oraz odpowiednimi ubraniami. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do poparzeń, ale też powodować trudne do zaleczenia podrażnienia, a także szybsze fotostarzenie skóry.

 

 

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest konieczna zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Specjalne ubrania z filtrami UV to produkty, które mają wysoką wartość wskaźnika UPF - Ultraviolet Protection Factor, zazwyczaj oscylującą w okolicach 40-50.

 

Playshoes jednym z liderów – producentów odzieży UV

Najlepszym zabezpieczeniem przed szkodliwym promieniowaniem UV  dla naszych dzieciaków zawsze będą certyfikowane stroje kąpielowe Playshoes wraz z okryciami głowy i obuwiem do wody z filtrami UPF 50+, które zapewniają zdrową i bezpieczną zabawę na słońcu. O certyfikację materiałów z których wyprodukowane są kolekcje kąpielowe Playshoes dba Instytut Hohenstein. Hohenstein Institute to międzynarodowa firma badawcza i testująca, która zapewnia neutralne testy, certyfikację i rozwój tekstyliów, i produktów związanych z tekstyliami. Certyfikat Instytutu Hohenstein widnieje przy każdej metce i potwierdza doskonałą jakość produktu.

 

 

A poniżej troszkę wiedzy dotyczącej samego procesu certyfikacji.

Testowanie współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) tekstyliów odbywa się zgodnie z normą australijską/nowozelandzką (AS/NZS 4399), normą europejską (DIN EN 13758-1) i/lub normą amerykańską (AATCC TM 183). Współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) pozwala ocenić ochronę przed promieniowaniem UV zapewnianą przez tekstylia w odniesieniu do składu spektralnego światła słonecznego i wrażliwości ludzkiej skóry.

 

 

Dla normy australijsko-nowozelandzkiej (AS/NZS 4399) symulowane jest widmo słoneczne Melbourne w Australii. Norma Europejska (DIN EN 13758-1) i Norma Amerykańska (AATCC TM 183) stosują widmo słoneczne Albuquerque w USA, gdzie promieniowanie słoneczne jest podobne do tego w Europie Południowej.

 

 

Wymienione tutaj normy opisują właściwości chroniące przed promieniowaniem UV tekstyliów, gdy są one nowe i nie były poddawane użytkowaniu ani zużyciu. W zależności od poziomu wykrytego współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) klasyfikowane są stopnie „Minimalny” (UPF 15), „Dobry” (UPF 30) lub „Doskonały” (UPF 50, 50+).


A wy? Jakie macie doświadczenia związane z użytkowaniem strojów kąpielowych z filtrem UV 50+ marki Playshoes? Zachęcamy do zostawienia komentarza.

0
Feed

Zostaw komentarz